Uniwersalne Oprogramowanie dla Firm

program ewidencja pojazdów, wyposażenia, obsługa biura, zlecenia, urlopy

logo


System ViaTOLL czyli elektroniczny pobór opłat (e-myto)Co to jest System ViaTOLL

ViaTOLL to oparty na technologii komunikacji bezprzewodowej system automatycznego pobierania opłat za przejazd przez drogi (np. płatne autostrady) zarządzane przez Generalną Dyrekcję Krajowych Dróg i Autostrad. Dzięki systemowi przy dojeździe pojazdu do miejsca poboru opłat zostanie automatycznie pobrana / naliczona stosowna opłata po czym system otworzy bramkę umożliwiając kontynuowanie podróży. System ma zastąpić istniejące obecnie winiety.

Od kiedy System ViaTOLL obowiązuje

System będzie wprowadzany etapowo przy czym Etap I obowiązujący od 1 lipca 2011 obejmie około 650 km autostrad, 550 km dróg ekspresowych oraz 370 dróg krajowych.

Kolejne etapy będą rozszerzać zakres dróg i autostrad obsługiwanych przez system.

Kogo obowiązuje System ViaTOLL

Korzystanie z systemu będzie obowiązkowe od 1 lipca 2011 dla wszystkich pojazdów oraz zespołów pojazdów (w tym autobusy) o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

Natomiast kierujący pojazdami o masie poniżej 3,5 tony będą mogli zdecydować o tym czy chcą korzystać z Systemu ViaTOLL

Jak działa system ViaTOLL

System składa się z urządzenia ViaBOX montowanego w pojeździe oraz systemu anten umieszczanych na płatnych drogach i autostradach.

Nad wjazdami oraz wyjazdami z płatnych dróg umieszczone zostaą specjalne bramownice z antenami do komunikacji z urządzeniem ViaBOX. Po zbliżeniu się pojazdu do bramownicy opłata zostanie naliczona automatycznie co zostanie zasygnalizowane sygnałem dźwiękowym w urządzeniu ViaBOX.

Natomiast na płatnych autostradach zostaną wyznaczone specjalne pasy prowadzące do bramek poboru opłat, wyposażone w anteny do naliczania e-myta. Kierowca dojeżdżając do bramki nie będzie musiał zatrzymywać się gdyż opłata zostanie naliczona automatycznie po czym zostanie podniesiony szlaban zamykający wjazd na autostradę.

Jak zamówić urządzenie

Urządzenie ViaBOX można wypożyczyć po uprzedniej rejestracji uiszczając kaucję zwrotną za urządzenie w wysokości 120 zł w:


Jak korzystać z urządzenia ViaBOX

Urządzenie zarejestrowane dla danego pojazdu należy przykleić po wewnętrznej stronie przedniej szyby przy użyciu dostarczonych razem z urządzeniem dwustronnych pasków samoprzylepnych.

Istnieją dwie metody płatności za opłaty drogowe:

Każdy z pojazdów w flocie firmowej posiadać będzie własne unikatowe urządzenie dlatego też dobrym pomysłem czy nawet koniecznością staje się prowadzenie ewidencji montowanych w pojazdach urządzeń ViaBOX. Do tego celu możemy wykorzystać istniejące na rynku oprogramowanie do ewidencji pojazdów. Przykładem takiego programu może być Menedżer Pojazdów PL+ program do ewidencji samochodów firmowych i rozliczania kilometrówki firmy SoftwareProjekt, który ułatwi prowadzenie ewidencji urządzeń ViaBOX jak również przypomni dzięki wbudowanemu terminarzowi o konieczności doładowań czy też uiszczeniu płatności za korzystanie z Systemu ViaTOLL.

Więcej informacji na temat systemu, wysokości opłat, rejestracji i sposobu zamawiania urządzeń ViaBOX należy szukać na oficjalnej stronie Systemu ViaTOLL pod adresem www.ViaTOLL.pl
Więcej o programie Menedżer Pojazdów na:
www.SoftwareProjekt.com.pl